Leczenie chrapania jest obiektem zainteresowania wielu specjalizacji medycznych. Temat ten jest zarówno rozpracowywany przez laryngologów jak i pulmonologów. Wiąże się to z faktem, iż przyczyny chrapania mogą być różne. W niektórych przypadkach przyczyną może być stosunkowo niebezpieczny bezdech we śnie, a w innych – zwykła niedrożność dróg oddechowych w ich górnym obrębie, możliwa do wyleczenia prostym zabiegiem operacyjnym.
W czym pomoże laryngolog
Laryngolog pomoże w leczeniu problemów związanych ze zmianami w obrębie górnych dróg oddechowych i głowy. Może wykonać operację krzywej przegrody nosowej, jak również przeprowadzić inne zabiegi chirurgiczne, których celem będzie poprawienie drożności i przepływu powietrza w górnym odcinku układu oddechowego.
Pulmonolog – gdy problem tkwi głębiej
Pulmonolog zajmuje się leczeniem chorób układu oddechowego w całości. Jego wiedza pozwoli na rozpoznanie bardziej poważnych schorzeń, jest też lepiej przygotowany do diagnozowania złożonych zespołów chorobowych takich jak np. bezdech we śnie (nazywany też bezdechem sennym).
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Chrapanie jest uciążliwe głównie dla osób z otoczenia osoby śpiącej, i to głównie dzięki informacjom tych osób możemy się dowiedzieć o występowaniu problemu. Osoba chrapiąca często nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że chrapie. W przypadku osób samotnych sygnałem ostrzegawczym dla nas powinno być stałe uczucie zmęczenia i niewyspania towarzyszące nam w ciągu dnia. Jest to często spotykany symptom zespołu Bezdechu we Śnie