Postanowienia noworoczne to jeden z tych okresów roku, w którym najwięcej ludzi decyduje się na zrobienie czegoś ze swoim ciałem, czy to poprzez zadbanie o kondycję (uczestnictwo w zajęciach fitness lub nowy karnet na siłownię), lub też poprawę swojej diety. Najlepszą opcją jest oczywiście skorzystanie z obu opcji jednocześnie – w takim przypadku zarówno poprawimy naszą jakość życia poprzez spożywanie wyższej jakości pożywienia, jak i poprzez wzmocnienie naszych mięśni i budowę kondycji, która przydaje się w dzisiejszych czasach.

Dietetyk dietetykowi nie równy

Wybór odpowiedniego dietetyka, w przypadku kiedy decydujemy się na tą formę dbania o formę jest szczególnie ważny jeśli borykamy się ze sporą nadwagą lub jesteśmy obciążeni szeregiem chorób. Dobry dietetyk swoją wiedzę zdobywał latami, poprzez studia (najczęściej w szkołach medycznych) oraz poprzez specjalistyczne szkolenia. W obecnych czasach niestety trafić możemy na wielu dietetyków jedynie z nazwy – osoby które odbyły jedno-dwudniowe szkolenia tytułują się dietetykami i doradcami żywieniowymi. To trochę jakby po jednym skoku spadochronowym w tandemie tytułować się spadochroniarzem 😉

Z dostępem do dobrych dietetyków nie powinno być problemów w średniej wielkości i dużych miastach. Na Śląsku w miastach takich jak Chorzów, Katowice, Tychy czy Zabrze znajdziemy minimum kilka gabinetów dietetycznych zatrudniających wykwalifikowany personel. Również na wybranych siłowniach możemy trafić na zatrudnionych w roli instruktorów lub trenerów magistrów dietetyki.

Jak więc rozpoznać dobrego dietetyka?

To wcale nie jest takie trudne. Dobry, doświadczony dietetyk wyśle Cie najpierw na badania, przeprowadzi dogłębny wywiad, ustali jadłospis który będzie odpowiadał Tobie, z uwzględnieniem Twoich potrzeb i gustów. Marny dietetyk wrzuci Cie w schemat bez rozmowy. Ryż + kurczak, obcinanie kalorii a najlepiej do tego jeszcze spalacz tłuszczu, który – choć może i skuteczny – jednak przy dobrze prowadzonej diecie nie jest nam do szczęścia potrzebny.

Ze swojej strony możemy polecić, czytelnikom mieszkającym na śląsku (w szczególności w rejonie miast Katowice – Chorzów – Mysłowice) gabinet dietetyczny dr Anny Stoleckiej-Warzechy.

Osoby które chcą do diety dołączyć także trening, mogą rozważyć połączenie prowadzenia dietetycznego z treningiem personalnym, np. u trenera z Katowic – Doriana Rochowskiego.