Realizacja filmu dla lekarza lub gabinetu medycznego to trudny temat. Lekarzy wszak obowiązuje zakaz reklamy, który skutkuje tym, iż w teorii nie mogą wykonywać żadnych działań reklamowych. W teorii, bo w praktyce lekarze mogą wykorzystywać filmy informacyjne, szkoleniowe i edukacyjne dla swojej promocji, nie łamiąc jednocześnie zakazu reklamy.

Co wykorzystać w produkcji filmu?

Przede wszystkim lekarz musi wykorzystać to, co jest jego największym atutem: wiedzę. Lekarz zlecając produkcję filmów informacyjnych – edukacyjnych dla ludności zwiększa swój prestiż – internauci wyszukując tematów związanych z danymi chorobami mogą trafić na produkcję danego lekarza np. na serwisie Youtube. Jeśli lekarz będzie przekonywujący – ma szansę zainteresować oglądającego swoją osobą, a stąd już tylko krok do pozyskania kolejnego pacjenta.

Dobry film informacyjny powinien być możliwie krótki i zawierać podstawowe informacje które mogą okazać się przydatne dla pacjenta. Warto przygotować rozszerzoną wersję informacji na stronie praktyki lekarskiej, i słownie oraz w linku znajdującym się pod klipem wideo odesłać na witrynę oglądających.

Należy unikać autoreklamy: chwalenia się osiągnięciami, używania w odniesieniu do swoich zasług słów takich jak „najlepszy”, „profesjonalny” etc. Pacjent kierując się do lekarza ufa w jego profesjonalizm i wiedzę, więc nie ma tutaj potrzeby podkreślania tych cech. Dodatkowo należy unikać bezpośredniego zachęcania do skorzystania z „naszych usług” oraz obiecywania wyleczenia.

Kto zrealizuje film reklamowy i jakie są jego koszty?

Film promocyjny, w bardzo ograniczonej wersji, możemy przygotować sami. Jednak jeśli chcemy zachować maksymalny profesjonalizm warto zlecić przygotowanie takiego filmu wyspecjalizowanej agencji filmowej, która zadba o odpowiednie oświetlenie miejsca realizacji, posłuży radą a także obrobi i potnie odpowiednio film w sposób mający zmaksymalizować zainteresowanie potencjalnego pacjenta.

W przypadku nagrywania filmów informacyjnych można nagrać kilka krótkich, 1-3 minutowych klipów dotyczących różnych zagadnień. Ważne jest to, aby zachować ciekawą narrację oraz – co powtarzam po raz kolejny – nagrywać materiały dotyczące tematów faktycznie interesujących pacjentów.

Koszty realizacji zależą przede wszystkim od zakresu prac: realizacja „siedzonego” filmu, w formie wywiadu z lekarzem będzie najtańsza. Dodatkowe koszty może generować np. chęć wstawienia grafik do filmu (obrazujących tematy w nim poruszane) oraz ew. koszty zakupu praw autorskich do podkładu muzycznego. Można przyjąć, że w przypadku realizacji serii kilku filmów w ciągu jednego dnia koszt jednostkowy przygotowania materiału może nie przekroczyć nawet 250-350 złotych.

Agencje filmowe realizujące filmy dla lekarzy

Jedną z uznanych na śląskim rynku agencji filmowych realizujących reklamowe filmy dla lekarzy jest tyska agencja kreatywna AT-Vision. AT-vision specjalizuje się w wykonywaniu filmów reklamowych, promocyjnych i korporacyjnych a także materiałów edukacyjnych dla firm i osób prywatnych.