Pomidory leczą raka? Przeczytaj artykuł na pewno dowiesz się więcej na ten temat!
Historia pomidorów.
Historia pomidorów sięga wczesnych Azteków około 700 roku n.e. Dopiero około XVI wieku Europejczycy zapoznali się z tym owocem, kiedy pierwsi odkrywcy wyruszyli w rejs, aby odkryć nowe lądy. W całej Europie Południowej pomidory zostały szybko przyjęte do kuchni, jednak w miarę przemieszczania się na północ widoczny był większy opór. Brytyjczycy na przykład podziwiali pomidora za jego piękno, ale wierzyli, że był trujący, ponieważ jego wygląd był podobny do wilczej brzoskwini.
Owoc czy warzywo?
Ciekawym aspektem historii pomidorów jest klasyczna debata: czy pomidor to owoc czy warzywo?. Z definicji owoc jest jadalną strukturą dojrzałego jajnika rośliny kwitnącej, zwykle spożywanej na surowo; niektóre są słodkie jak jabłka, ale te, które nie są słodkie, takie jak pomidory, ogórki, papryka itp. są powszechnie nazywane warzywami.
Botanicy twierdzą, że owoc to każdy mięsisty materiał, który pokrywa nasiona, podczas gdy z punktu widzenia ogrodników, pomidor byłby rośliną warzywną. Do późnych lat 1800r pomidor był klasyfikowany jako owoc, aby uniknąć opodatkowania, ale zostało to zmienione po orzeczeniu Sądu Najwyższego, że pomidor jest warzywem i powinien być odpowiednio opodatkowany.
Kiedy wszystko zostało powiedziane i zrobione, historia pomidora została sklasyfikowana jako trująca piękna roślina, owoc unikający opodatkowania i warzywo podlegające opodatkowaniu. Niemniej jednak pomidor jest najpopularniejszym warzywem w Ameryce i cieszą się nim miliony ludzi na całym świecie.
Odżywczość pomidorów.
Pomidory są głównie źródłem antyoksydacyjnego likopenu w diecie, który ma wiele zalet zdrowotnych, w tym zmniejsza ryzyko chorób serca i raka. Są również doskonałym źródłem witaminy C, potasu, kwasu foliowego i witaminy K (tutaj więcej o tej ważnej witaminie). Zwykle czerwone, gdy są dojrzałe, pomidory mogą również występować w różnych kolorach, w tym żółtym, pomarańczowym, zielonym i fioletowym. Co więcej, istnieje wiele podgatunków pomidorów o różnych kształtach i smaku.
Wartości odżywcze.
Zawartość wody w pomidorach wynosi około 95%. Pozostałe 5% składa się głównie z węglowodanów i błonnika.
Oto składniki odżywcze w małym surowym pomidorze:
- Kalorie: 18
- Woda: 95%
- Białko: 0,9 grama
- Węglowodany: 3,9 grama
- Cukier: 2,6 grama
- Błonnik: 1,2 grama
- Tłuszcz: 0,2 grama
Węglowodany to 4% zawartości surowych pomidorów, co stanowi mniej niż 5 gramów węglowodanów dla średniej średniej wielkości pomidora. Cukry proste, takie jak glukoza i fruktoza, stanowią prawie 70% zawartości węglowodanów.
Natomiast jeżeli spojrzeć na ten cukier prostu pod kątem ilości w gramach, to żeby dostarczyć porównywalną ilość cukru co np. przeciętny batonik, należało by zjeść ok kilograma pomidorów na raz!
Błonnik.
Pomidory są dobrym źródłem błonnika, dostarczając około 1,5 grama na średniej wielkości pomidor. Większość włókien (87%) w pomidorach jest nierozpuszczalna, w postaci hemicelulozy, celulozy i ligniny.
Witaminy i minerały.
Pomidory są dobrym źródłem kilku witamin i minerałów:
Witamina C. Ta witamina jest niezbędnym składnikiem odżywczym i przeciwutleniaczem. Jeden średniej wielkości pomidor może dostarczyć około 28% zalecanego dziennego spożycia. ( Dużo więcej informacji na temat tej witaminy znajdziesz tutaj ).
Potas. Niezbędny minerał, potas, jest korzystny dla kontroli ciśnienia krwi i zapobiegania chorobom serca.
Witamina K1. Znana również jako filochinon, witamina K jest ważna dla krzepnięcia krwi i zdrowia kości.
Folian (witamina B9), jedna z witamin z grupy B, jest ważna dla prawidłowego wzrostu tkanek i funkcjonowania komórek. Jest to szczególnie ważne dla kobiet w ciąży.
Likopen. Czerwony pigment i przeciwutleniacz, likopen był szeroko i pozytywnie przebadany pod kątem jego korzystnego wpływu na zdrowie.
Beta karoten. Przeciwutleniacz, który często nadaje żywności żółty lub pomarańczowy odcień, beta-karoten jest przekształcany w organizm w witaminę A ( tutaj możesz przeczytać dużo dobrych informacji na temat tej cennej witaminy).
aringenina. Wykazano, że ten flawonoid znajdujący się w skórce pomidora zmniejsza stan zapalny i chroni przed różnymi chorobami u myszy.
Kwas chlorogenowy. Silny związek przeciwutleniający, kwas chlorogenowy może obniżać ciśnienie krwi u osób z podwyższonym poziomem.
Za bogaty kolor pomidorów odpowiadają chlorofile i karotenoidy, takie jak likopen. Gdy rozpoczyna się proces dojrzewania, chlorofil (zielony) ulega degradacji, a karotenoidy (czerwony) są syntetyzowane.
Pomidory leczą raka ?
Rak to niekontrolowany wzrost nieprawidłowych komórek, które rozprzestrzeniają się poza ich normalne granice, często atakując inne części ciała. Badania obserwacyjne wykazały powiązania między pomidorami — a produktami pomidorowymi — oraz mniejszą częstość występowania raka prostaty, płuc i żołądka.
Chociaż uważa się, że wysoka zawartość likopenu jest odpowiedzialna za te dobre efekty to nadal potrzebujemy więcej badań na ten temat, aby potwierdzić przyczynę tych korzyści .Badanie na kobietach pokazuje, że wysokie stężenia karotenoidów – występujące w dużych ilościach w pomidorach – mogą chronić przed rakiem piersi.
Podsumowanie:
Pomidory są soczyste i słodkie, pełne przeciwutleniaczy i mogą pomóc w walce z kilkoma chorobami. Są szczególnie bogate w likopen, związek roślinny związany z poprawą zdrowia serca, zapobieganiem nowotworom i ochroną przed oparzeniami słonecznymi. Pomidory mogą być cennym elementem zdrowej diety.
Więc jedz jednego pomidora dziennie! Najlepiej by był to pomidor z targu lub od rolnika! (tutaj możesz przeczytać dlaczego).