Doktorant Politechniki Gdańskiej, Grzegorz Gorczyca, twórca innowacyjnego materiału opatrunkowego przyspieszającego gojenie ran, w które wdała się infekcja gronkowca złocistego został nagrodzony w konkursie „Jaskółki Przedsiębiorczości”. Wynaleziony materiał trafi do sprzedaży w przeciągu dwóch-trzech lat.

Wynaleziony materiał posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwutleniające, przewyższające nawet kilkunastokrotnie te, które są znane z obecnie stosowanych materiałów. Cechuje go także także wyjątkowa zdolność do wchłaniania wysięków z rany. Zwiększona chłonność zapewnia odpowiednio wilgotne środowisko gojenia.

Opracowane Opatrunki stworzone zostały z myślą o stosowaniu na rany zainfekowane gronkowcem złocistym, dlatego też peptydy użyte w materiale skierowane są w przeważającej mierze przeciwko niemu. Zależnie od potrzeb może być jednakże użyty inny rodzaj aktywnych czynników przeciwbakteryjnych. Sam opatrunek bez dodanych  peptydów przeciwdrobnoustrojowych można z powodzeniem wykorzystywać do opatrywania zwykłych, niezainfekowanych ran i skaleczeń.

„Jaskółki Przedsiębiorczości” to konkurs skierowany do studentów i doktorantów Politechniki Gdańskiej. Jego celem jest wspieranie i promocja innowacyjnej przedsiębiorczości w środowiskach akademickich.