Wypadanie włosów o podłożu androgenowym to jedna z najpopularniejszych przyczyn utraty włosów u mężczyzn. Przyjrzeliśmy się statystykom dotyczącym utraty włosów: w zakresie przyczyn utraty włosów bez zaskoczenia – prawie 95% u których stwierdzono utratę włosów nosi oznaki wypadania włosów typu męskiego. Samo wypadanie włosów występuje zarówno u mężczyzn (ponad 73% osób ze stwierdzonym łysieniem powyżej 80 roku życia) jak i kobiet (ponad 57%), przy czym w przypadku kobiet większość z nich stwierdziła zwiększone wypadanie włosów po menopauzie.

Wypadanie włosów w liczbach

Dane statystyczne aktualne na rok 2014. Kraj pochodzenia: Stany Zjednoczone.

Ilość mężczyzn ze stwierdzoną zwiększoną utratą włosów w danym wieku

  • 35 lat – 40%
  • 60 lat – 65%
  • 85 lat – 85%

Wypadanie włosów jest coraz częściej leczone za pośrednictwem środków kosmetycznych, farmaceutycznych oraz zabiegów medycznych.

Najpopularniejsze środki stosowane w U.S.A. w terapii wypadania włosów to środki oparte o minoxidil, finasteryd, szampon Nizoral oraz środki oparte o naturalne składniki (jak np. Nisim).

Zabiegi medyczne w wypadaniu włosów

  • w 201o roku przeprowadzono w U.S.A. 101 252 zabiegi medycznego przywracania owłosienia
  • w tym samym roku na całym świecie wykonano 279 381 zabiegów tego typu
  • zabiegi najczęściej wykonywano u osób w grupach wiekowych 30-39 (30,4%), 40-49 (26,3%) oraz 20-29 (19,3%)
  • z terapii laserowej w wypadaniu włosów korzysta 1% osób walczących z wypadaniem włosów
  • wartość rynku medycznych procedur przywracających owłosienie jest szacowana na 1,87 miliarda dolarów i rośnie w szybkim tempie.

Wypadanie włosów w Polsce

Temat łysienia w naszym kraju w dalszym ciągu traktowany jest nieco po macoszemu. W ostatnich latach nie publikowano żadnych statystyk, które bezpośrednio dotyczyłyby naszego rynku. Zainteresowanie tematem w naszym kraju, sądząc po ilości wyszukiwań słów takich jak „wypadanie włosów” czy „łysienie androgenowe” na przestrzeni ostatnich lat nie zmienia się znacząco, przy czym zauważalna jest silna sezonowość: najwięcej zapytań pojawia się w okresie czerwiec – wrzesień, na co niewątpliwie ma wpływ okres letni – zwiększona ekspozycja na promienie UV, moczenie włosów w słonej lub chlorowanej wodzie oraz szybsze przetłuszczanie się skóry.

Bibliografia wykorzystana przy tworzeniu artykułu:

http://www.statisticbrain.com/hair-loss-statistics/
http://ghr.nlm.nih.gov/condition/androgenetic-alopecia
http://google.com/trends